Biežāk uzdotie jautājumi

Propāna tirdzniecības automāts

Mans bankas pārskaitījums netika apstiprināts.

Tas var notikt šādu divu galveno iemeslu dēļ.

Interneta savienojuma trūkums — mēs uzraugām automātus tiešsaistē un rīkojamies, ja problēma joprojām pastāv. Ja jūs sazināties ar mums pa apkalpojošā dienesta tālruni (skatiet uz aparāta norādīto numuru), attiecīgo problēmu var noskaidrot.

Kāda veida karti jūs izmantojat? Mūsu automātos var izmantot Visa un MasterCard.

Maksājumu termināļa kļūda. Izmēģiniet tirdzniecības automātā bezkontakta karti/notīriet sensoru. Laiku pa laikam dažos automātos mums ir problēmas ar karšu lasītāju, un tie ir jātīra, lai varētu nolasīt karti.

Kādus balonus var iegādāties/apmainīt?

Šo informāciju var atrast ekrānā, nospiežot Price list – Buy or Exchange (Cenrādis – Pirkt vai apmainīt).

Automāts nedarbojas.

Mēs nepārtraukti uzraugām mūsu tirdzniecības automātus tiešsaistē. Mēs saņemam automātiskos paziņojumus un attiecīgi veicam nepieciešamos pasākumus. Var būt dažādi iemesli, kādēļ automāts nedarbojas.

Kāpēc pirkuma veikšanas procesa sākumā ir jāievieto bankas/kredītkarte?

Karte ir nepieciešama jau pašā sākumā drošības apsvērumu dēļ, jo tirdzniecības automāta durvis nevar atvērt, kamēr nav veikta identificēšana.

Taču maksa no jūsu kartes tiks ieturēta tikai pēc pirkuma pabeigšanas.

Es no automāta saņēmu nepareizu produktu. Kā rīkoties?

Mēs varam nomainīt jūsu balonu, taču mums ir nepieciešama dokumentācija par tā iegādes laiku un vietu. Lūdzu, sazinieties ar mūsu klientu apkalpošanas dienestu pa e-pastu.

Kur es varu iegādāties balonus, kas netiek pārdoti tirdzniecības automātos?

Visus mūsu propāna mazumtirgotājus varat skatīt tīmekļa vietnes my.aga.com sadaļā “Kur iegādāties”

Man nepieciešams pirkuma apliecinājums (čeks).

Zvaniet mums vai nosūtiet mums e-pasta ziņojumu ar savu kontaktinformāciju un propāna iegādes vietu, datumu, kā arī izmantotās maksājuma veikšanas kartes pēdējos 5 ciparus, un mēs pa e-pastu jums nosūtīsim pirkuma čeku.

Tirdzniecības automātā nevar veikt pirkumu.

Kas tiek parādīts displejā? Parasti problēma ir paskaidrota.

Vai automāta durvis ir pareizi aizvērtas? Ja automāts nav pareizi aizvērts, jūs nevarat veikt pirkumu. Durvīm ir jābūt pareizi aizvērtām; vēlams, pielietojot nedaudz spēka.

Kāda veida balonu jūs mēģināt nomainīt? Propāna tirdzniecības automāti nepieņem visu veidu propāna balonus. Ja balons netiek apstiprināts/atpazīts, durvis tiks atvērtas, lai jūs varētu izņemt balonu. Nospiediet displejā redzamo cenu sarakstu, lai redzētu visus pieņemtos balonus.

Propāna lietošana

Kāda veida propāna reduktors ir jāizmanto?

Latvijā baloniem ir divu veidu ventiļi: uzspiežams (tas ir AGASOL grilgāzes baloniem, kas ir no kompozītmateriāla un, ko galvenokārt lieto patērētāji) un skrūvējams/stieņa tipa ventilis (visiem AGA propāna tērauda baloniem). Šiem ventiļiem ir nepieciešami dažāda veida reduktori. Reduktors samazina balona spiedienu un nodrošina pareizu gāzes spiedienu uz gāzes ierīci.

Visām gāzi patērējošām ierīcēm, kuras privātās mājsaimniecībās izmanto telpās, ir jāizmanto zema spiediena reduktors ar 30 mbar. Tas attiecas uz plītīm, sildītājiem, griliem, terases sildītājiem utt.

Drošības apsvērumu dēļ reduktoram ir iebūvēts drošības vārsts. Šļūtenes pārrāvuma gadījumā reduktors pārtrauks gāzes padevi.

Dažām gāzes ierīcēm nepieciešams augstāks spiediens, tāpēc tiek izmantoti speciāli reduktori, kas nodrošina 0,5–4 bāru spiedienu. Tas attiecas uz rūpnieciskām iekārtām, gāzes instrumentiem, augstspiediena degļiem, celtniecības žāvētājiem utt.

Tādēļ vienmēr pārbaudiet aprīkojumu, kuru plānojat izmantot, un pārliecinieties, vai jums ir pareizais reduktors.

Kā pievienot spiediena regulatoru propāna balonā?

Ja jums ir balons ar uzspiežamu vārstu, rīkojieties šādi.

 • Noņemiet plastmasas vārsta vāku.
 • Pārliecinieties, ka spiediena regulatora slēdzis ir noslēgtā stāvoklī.
 • Piestipriniet spiediena regulatoru pie balona uzspiežamā vārsta, paceļot fiksējošo uzmavu un novietojot regulatoru uz balona vārsta.
 • Spiediet fiksējošo uzmavu uz leju, līdz dzirdat klusu klikšķa skaņu.
 • Regulatoru var uzstādīt pie balona skrūvējamā vārsta, pagriežot fiksācijas skrūvi pretēji pulksteņrādītāju kustības virzienam.
 • Pagrieziet spiediena regulatora slēdzi atvērtā stāvoklī, un varat izmantot savu gāzes ierīci.

Ja jums ir balons ar skrūvējamu vārstu, rīkojieties šādi.

 • Noņemiet no vārsta plastmasas vāku.
 • Piestipriniet šļūteni pie spiediena regulatora.
 • Uzstādiet regulatoru uz LPG balona. Atcerieties, ka LPG balona savienojuma vārstam ir kreisā vītne. Savienojumu pieskrūvē pretēji pulksteņrādītāju virzienam. (Neattiecas uz AGA zilajiem kempinga baloniem.)
 • Atveriet balona vārstu, un varat sākt izmantot savu grilu. Lai atvērtu balona vārstu, ir pietiekami veikt tikai vienu 1/2 pagriezienu.

Kā noskaidrot, cik daudz gāzes ir palicis propāna balonā?

Balonā atlikušo gāzes daudzumu var noskaidrot, nosverot balonu. Uz balona ir norādīts balona svars jeb taras svars, ko atņem no kopējā svara. Iegūtais rezultāts ir balonā atlikušais gāzes daudzums.
Ja jums ir kompozītmateriālu balons, tas ir caurspīdīgs un var viegli redzēt, cik daudz gāzes ir palicis.

Kā rīkoties ar propāna baloniem?

 • Pārliecinieties, vai ierīcei ir atbilstoša veida regulators (noskaidrojiet to ierīces rokasgrāmatā) un atbilstoša veida gāzes balons.
 • Regulāri pārbaudiet ierīces un aprīkojumu un pārliecinieties, ka tie ir tīri. 
 • Gāzes ierīču nelietošanas laikā aizveriet propāna balona vārstu.
 • Stacionāras propāna iekārtas drīkst uzstādīt tikai sertificēti gāzes iekārtu veikali. Neveiciet labojumus vai instalācijas.
 • Vienmēr izmantojiet un transportējiet propāna balonus vertikālā stāvoklī. Pārliecinieties, ka mobilu instalāciju vietās baloni nevar nokrist.
 • Šļūtenēm jābūt piemērotām lietošanai ar propānu un jāspēj izturēt temperatūru līdz – 30 oC.  Propāna šļūtenes ir oranžā krāsā.

Kāpēc propāna izmantošanas laikā ir svarīga laba ventilācija?

Sadedzinot 2 kg propāna, tiek ievilkti 24 m3 skābekļa, tādēļ ir nepieciešams, lai telpā varētu ieplūst svaigs gaiss. Tāpēc propāna lietošanai telpās ir svarīga laba ventilācija.

Testēšanas datums manā balonā ir pārsniegts; vai to joprojām drīkst izmantot?

Jūs joprojām varat izmantot balonu, bet būtu ieteicams to nomainīt gada laikā.

Kā var zināt, ka propāna aprīkojums ir drošs lietošanai?

Katru gadu pārbaudiet gāzes ierīces un aprīkojumu. Propānam ir pievienota smaržviela (odorants), lai savlaicīgi varētu konstatēt gāzes noplūdi.

 • Apsmidziniet šļūtenes un savienojumus ar AGA noplūžu noteikšanas līdzekli vai pārklājiet tos ar ziepjūdeni.
 • Ja savienojumā ir sūce, uz virsmas, kas pārklāta ar ziepjūdeni, būs burbuļi. Uzreiz aizveriet gāzes balona vārstu.
 • Gāzes šļūteni var pārbaudīt, saliecot to šaurā leņķī. Ja liekumā var redzēt matveida plaisas, nomainiet šļūteni ar jaunu.
 • Ja spiediena regulatoram ir noplūdes, balons ir jānovieto atklātā vietā ārpus telpām, kur tuvumā nav atklātas uguns, citu siltuma avotu vai kanalizācijas.
 • Stacionāro gāzes sistēmu tehnisko apkopi un remontu drīkst veikt tikai sertificēti gāzes iekārtu veikali.

Cik bieži vajadzētu mainīt propāna šļūteni vai regulatoru?

Visu propāna iekārtu kalpošanas laiks ir ierobežots. Lai garantētu drošu propāna lietošanu, atcerieties regulāri pārbaudīt aprīkojumu, lai izvairītos no gāzes noplūdes.

Šļūtenes kalpošanas laiks ir atkarīgs no vides, kurā šļūteni lieto. Ja šļūteni ietekmē saule un temperatūras izmaiņas, tā ir jāmaina biežāk nekā tad, ja tā atrodas zem jumta, pasargāta no vēja un laika apstākļu ietekmes. Lietojot propānu, vienmēr izmantojiet apstiprinātas šļūtenes — to krāsa ir oranža. Standarta šļūtenei ir jābūt atbilstīgi izgatavotai un marķētai ar ISO 3821: 2010.

Regulatoram ir jānodrošina stabils un pareizs gāzes spiediens jūsu gāzes ierīcei, tāpēc ar regulatoru ir jārīkojas uzmanīgi un tas jāaizsargā pret laika apstākļu ietekmi. Uzglabājiet regulatoru sausā stāvoklī un izvairieties no piesārņojuma/netīrumiem.

Var sajust gāzes smaržu; kā rīkoties?

Propāns dabiskā veidā ir bez smaržas, bet drošības apsvērumu dēļ ir pievienota smaržviela, — lai brīdinātu lietotājus par iespējamām noplūdēm.

Ja jūtat gāzes smaržu, rīkojieties šādi.

 • Uzreiz aizveriet gāzes balona regulatoru.
 • Noņemiet regulatoru.
 • Nesmēķējiet un neizmantojiet atklātu liesmu, kā arī pārtrauciet tuvumā esošo elektrisko ierīču lietošanu.
 • Veiciet pamatīgu vēdināšanu, ja atrodaties telpās, atveriet durvis un logus. Jūs varat pārvietot balonu ārpus telpām.
 • Pēc vēdināšanas pārbaudiet balonu un savienojumus, izmantojot AGA noplūžu meklēšanas līdzekli vai ziepjūdeni.
 • Uzziniet gāzes noplūdes cēloni un veiciet nepieciešamās koriģējošās darbības, piemēram, pievelciet savienojumus vai nomainiet šļūteni vai regulatoru pret jaunu.

Propāna transportēšana

Kā transportēt balonus?

 • Izslēdziet gāzes padevi un piestipriniet vārsta vāku.
 • Visu transportēšanas laiku vārsta vākam ir jāatrodas savā vietā.
 • Vienmēr transportējiet balonus vertikālā stāvoklī.
 • Pārliecinieties, ka baloni ir stabili un neapgāzīsies.

Vai propāna balonu drīkst transportēt automobilī?

Jā, propāna balonu drīkst pārvadāt automobilī, ja balons ir novietots vertikālā stāvoklī un kārtīgi piestiprināts, piemēram, ar transportēšanas siksnu.

Propāna uzglabāšana

Vai propāna balonu drīkst uzglabāt pagrabā?

Nē, propānu ir aizliegts uzglabāt vai izmantot slēgtās telpās, ir īpaši pagrabos. Propāns vienmēr ir jālieto un jāuzglabā labi vēdinātā telpā.

Propāns ir apm. 1,6 reizes smagāks par gaisu. Lai arī propāns nav toksiska gāze, tā ir viegli uzliesmojoša, un augstā koncentrācijā tā izspiež gaisā esošo skābekli, radot nosmakšanas risku.

Kā uzglabāt propāna balonus?

 • Sazinieties ar vietējām pašvaldībām, lai noskaidrotu, kāds ir maksimālais propāna daudzums, ko drīkst uzglabāt dzīvoklī, mājā vai garāžā.
 • Tā kā spiediena regulators, vārsts un aprīkojums ir noregulēts gāzveida stāvoklim, ir svarīgi, lai balons vienmēr atrastos vertikālā stāvoklī.
 • Propāna balonus nedrīkst uzglabāt bēniņos, pagrabā, telpās zem zemes līmeņa, mazgāšanas telpā vai saunā.
 • Propāna balonu uzglabāšanas vietai jābūt atbilstoši vēdinātai.
 • Propānu nedrīkst uzglabāt tajā pašā telpā, kurā cilvēki guļ — treileros, laivās vai līdzīgos transportlīdzekļos.
 • Laivās propāna baloni ir jānovieto uz klāja ventilētā skapī/nodalījumā vai laivas iekšpusē nodalījumā, kas ir atdalīts no dzīvojamās telpas un aprīkots ar ventilācijas šahtu, kas tiek izvadīta ārā.
 • Propāna balonus var uzglabāt, piemēram, virtuves skapī ar ventilācijas atverēm augšpusē un apakšpusē.
 • Uzglabājiet balonus vietā, kur tie nevar uzkarst vai tikt mehāniski bojāti. Balona virsmas temperatūra nedrīkst pārsniegt 40 °C.
 • Baloni ir jāuzglabā vismaz 1,0 metru attālumā no krāsnīm/plītīm, malkas krāsnīm un citiem līdzīgiem uguns avotiem. Baloniem ir jābūt novietotiem vismaz 0,2 metru attālumā no sasilstošām virsmām, piemēram, krāsnīm un radiatoriem.
 • Balonus nedrīkst turēt zem karsta grila; tie ir jānovieto vertikāli blakus grilam.
 • Atvienojot balonu no ierīces uz ilgāku laiku, noņemiet spiediena regulatoru un uzlieciet atpakaļ vāku.

Kādēļ propāna baloni ir jāuzglabā vertikālā pozīcijā?

Propāna balona vārsts ir aprīkots ar drošības vārstu, kas augsta spiediena gadījumā no balona izlaiž lieko gāzi. Drošības vārsts var nedarboties pareizi, ja šķidruma līmenis balonā pārsniedz balona drošības vārsta novietojumu. 

Vai ziemā propāna balonus var uzglabāt ārā?

Jā. Propāna sasalšanas temperatūra ir -187 oC, kas nozīmē, ka balonā propāns nekad nesasals.

Cik daudz propāna balonu drīkst uzglabāt mājās?

Mājās uzglabājamās gāzes daudzums ir atkarīgs no vietējiem likumiem un noteikumiem.

Propāns ir viegli uzliesmojoša gāze, tāpēc attiecībā uz mājās uzglabājamās gāzes daudzumu ir konkrēti noteikumi. Vienmēr pastāv ugunsgrēka risks, un tāpēc ir svarīgi, lai propāns netiktu uzglabāts pagrabā vai bēniņos. Atcerieties, ka baloni ir jāuzglabā vertikāli un jānodrošina pret triecieniem, kritieniem vai pārmērīgu sakaršanu. Pārliecinieties, vai jums ir pietiekama ventilācija.

Vai propānu drīkst uzglabāt zem izlietnes?

Propāna baloni galvenokārt ir jāuzglabā ārpus telpām, bet tos var uzglabāt arī labi vēdinātās iekštelpās.

Neaizmirstiet regulāri pārbaudīt propāna aprīkojumu, lai izvairītos no noplūdēm.

Propāna cenas

Kāpēc kompozītmateriālu balonā propāns ir dārgāks nekā tērauda balonā?

Kompozītmateriālu balona iegādes cena daudzkārt pārsniedz tērauda vai alumīnija balona cenu. Turklāt kompozītmateriālu balona uzpildīšana un uzturēšana ir dārgāka. Daļa no augstākām iegādes un uzturēšanas izmaksām attiecas uz balona apvalku, bet daļa uz gāzi.

Taču, salīdzinot ar tērauda balonu, kompozītmateriālu balonam ir daudz priekšrocību. Kompozītmateriālu balons ir vieglāks, tādēļ ar to ir daudz vienkāršāk rīkoties, turklāt balona caurspīdība pasargā lietotāju no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Cik liels ir propāna balona depozīts?

Propāna baloniem nav depozīta apmaksas sistēmas. Informāciju par propāna balona cenu var iegūt no mazumtirgotāja propāna tirdzniecības vietā.

Propāna fakti

Cik daudz litru ir 1 kg propāna?

1 kg propāna ir 1972 litri šķidrā propāna.

Kādas darbības tiek veiktas propāna uzpildes rūpnīcā?

AGA propāna baloni tiek uzpildīti Linde modernajās uzpildes rūpnīcās, kurās visi procesi notiek atbilstoši visaptverošajām drošības un kvalitātes pārvaldības sistēmām. Pirms atkārtotas uzpildes visi baloni un vārsti tiek rūpīgi pārbaudīti.

Tā kā baloni ir standarta izstrādājumi, sākotnējais piegādātājs tos ne vienmēr uzpilda. Uzņēmums Linde uzpilda balonus savās vietējās uzpildes rūpnīcās Ziemeļvalstīs. Atbilstoši spēkā esošajiem noteikumiem uzpildes rūpnīcas pārliecinās, ka baloni ir droši un labā stāvoklī. Balonus tiek regulāri pārbaudīti un uzturēti saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem un standartiem. Pārbaudes un uzturēšanas procesā ietvertas tādas darbības kā, piemēram, vārstu nomaiņa, kā arī hermētiskuma pārbaude, veicot hidrauliskā spiediena testu. Nolietotie tērauda baloni tiek arī apstrādāti ar smilšu strūklu un pārkrāsoti. Ja balons ir pārāk nolietots, lai to varētu atkārtoti uzpildīt, tas tiek izņemts no aprites. Katru balonu nosver, lai pārliecinātos, ka gāzes daudzums ir pareizs. Balonus pārbauda arī attiecībā uz noplūdēm.

Uzņēmuma Linde atkārtoti uzpildītos AGA propāna balonus ir viegli atpazīt, jo tie tiek glabāti skapjos ar AGA logotipu un brīdinājuma zīmēm. Ziemeļvalstīs visiem uzpildītajiem AGA propāna baloniem uz vārsta ir plastmasas vāks ar AGA zīmolu.

Cik propāna ir 1 kW?

Vienā kilogramā propāna ir 12,8 kWh enerģijas. 1 kW ir 78,125 g propāna stundā.

LPG vai propāns — kāda ir atšķirība?

LPG jeb sašķidrināta naftas gāze ir propāna un butāna kopējais tirdzniecības nosaukums. LPG ir ogļūdeņradis, ko iegūst, rafinējot to no jēlnaftas. Propāns ir ogļūdeņradis, ko rafinēšanas ceļā iegūst no jēlnaftas.

AGA propāns, ko uzpilda balonos uzņēmuma Linde uzpildes rūpnīcas Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, vienmēr ir augstas kvalitātes 95% propāns (C3H8). Balonā tas pastāv šķidruma formā zem spiediena.

Spiediens propāna balonā ir atkarīgs no apkārtējās vides temperatūras; parasti tas ir no 7 līdz 9 bāriem. Propāna balonu uzpildes pakāpe ir 80 procenti no balona tilpuma. Balona augšdaļā ir atstāts “gāzes buferis”, kas nozīmē, ka temperatūrās paaugstināšanās gadījumā šķidrumam ir telpa, kur izplesties.

Propāna īpašības

 • Propāns ir viegli uzliesmojoša, bezkrāsaina gāze.
 • Propāns ir 1,5 reizes smagāks par gaisu.
 • Propāns nav toksisks, bet lielā koncentrācijā tam ir smacējoša iedarbība.
 • Propāns dabiskā veidā ir bez smaržas, bet drošības apsvērumu dēļ ir pievienota smaržviela, — lai brīdinātu lietotājus par iespējamām noplūdēm.
 • Propāns degšanas laikā nerada kvēpus, kamēr tiek nodrošināta pietiekama degšanas gaisa padeve (jānodrošina laba ventilācija).
 • Viens kilograms propāna satur 12,8 kWh enerģijas. Tas nozīmē, ka 11 kg smagais propāna balons saražos vairāk nekā 140 kWh enerģijas.

Ja lietojat propānu aukstos apstākļos, neaizmirstiet pārbaudīt, vai balons ir piepildīts ar propānu, nevis ar butānu, kuram ir mazāka iztvaikošanas spēja. AGA propāna baloni vienmēr ir piepildīti ar augstas kvalitātes 95% propānu.

Klimata kompensētais CO2

Kāpēc jūs izvēlējāties Taking Root projektu?

Sadarbojoties ar konsultatīvo uzņēmumu Zeromission, mēs apzinājām piemērotus projektus, kuru mērķis ir kompensēt produktu radītās emisijas. Pēc tam mēs pieņēmām lēmumu ieguldīt sertificētā koku stādīšanas projektā Taking Root, kas tiek īstenots Nikaragvā, , izmantojot PlantVivo. Papildus kompensācijām mums bija svarīgi noteikt uzticamu un efektīvu projektu, kas rada reālu vērtību un kuram ir pozitīva ietekme uz klimatu.

Nikaragvā īstenotais projekts Taking Root garantē, ka koki tiek stādīti ilgtspējīgā veidā, kā arī, tieši ietekmējot klimatu, vienlaikus nodrošina dažādu sugu un kultūraugu bioloģisko daudzveidību. Koki arī piesaista ūdeni, novēršot zemes nogruvumus un nodrošinot patvērumu dzīvniekiem, kā arī veģetāciju.

Šis projekts ne tikai palīdz videi, bet arī sniedz labumu vietējai kopienai. Vietējiem lauksaimniekiem tiek piedāvāti regulāri maksājumi apmaiņā pret godprātīgi iestādītiem un rūpīgi koptiem kokiem. Pašlaik projektā ir iesaistītas nedaudz vairāk par 600 sīksaimniecībām.

Ko nozīmē zaļš/ekoloģisks CO2?

AGA zaļā CO2 koncepcijai ir trīs galvenās sastāvdaļas.

 1. Mēs nosakām mūsu kopējo ietekmi (pēdas nospiedumu) uz vidi
  Mēs esam piesaistījuši gan iekšējos, gan ārējos ekspertus (U&We), lai saskaņā ar ISO-14021 starptautisko standartu apzinātu visas mūsu produkta dzīves ciklā radušās emisijas, tostarp izejvielas, ražošanu, izplatīšanu un patēriņu, kā arī emisijas, kas saistītas ar blakusdarbībām, piemēram, tirdzniecības pārstāvju braucieniem un rīkošanos ar iepakojuma materiāliem. Tas ļāva mums noteikt produkta kopējo oglekļa dioksīda (oglekļa dioksīda ekvivalentu) pēdas nospiedumu. Turklāt procesu un datu vākšanu ir pārbaudījusi ārēja, neatkarīga trešā puse (KPMG).
 2. Mēs tiecamies samazināt mūsu radītās emisijas
  Pamatojoties uz mūsu veikto analīzi, attiecībā uz emisiju samazināšanu mēs identificējām vairākas uzlabošanas jomas. Lai vēl vairāk samazinātu mūsu ietekmi uz vidi (pēdas nospiedumu), mūsu prioritāte ir jaunu, pārdomātu risinājumu un pasākumu noteikšanas process, un šis process notiek pastāvīgi.
 3. Mēs saistām vismaz 110% no mūsu emisijām
  Mēs kompensējam emisijas, stādot kokus, kuri augšanas laikā no atmosfēras absorbē oglekļa dioksīdu. Lai vēl vairāk samazinātu klimata ietekmi uz atmosfēru, mēs izvēlējāmies kompensēt papildu 10%, kas pārsniedz mūsu ietekmi uz vidi. Tas nozīmē, ka mūsu produkts ir klimatpozitīvs.

Ko nozīmē 110% klimata kompensācija, stādot kokus?

Koki fotosintēzes ceļā dabiski saista un uzglabā oglekļa dioksīdu. Tas nozīmē, ka mūsu produktu izvadītais oglekļa dioksīds (proti, oglekļa dioksīda ekvivalenti), tiek absorbēts no atmosfēras un piesaistīts Taking Root projekta ietvaros Nikaragvā stādīto koku augšanas laikā. Fotosintēze saista oglekļa dioksīdu no atmosfēras, attīrot gaisu.

Kāpēc jūs izlēmāt stādīt kokus Nikaragvā?

Šī projekta izvēli noteica divi galvenie iemesli.

 • Pirmkārt, ir svarīgi ieguldīt koku stādīšanas projektos, kas citādi netiktu veikti (tas atšķiras no koku stādīšanas dažās Ziemeļvalstīs, piemēram, kur pārstādīšana pēc izciršanas ir likumā noteikta prasība).
 • Otrkārt, ap ekvatoru iestādītie koki aug ātrāk, un, tā kā vislielākā oglekļa dioksīda absorbcija notiek augšanas fāzē, pozitīvā ietekme uz klimatu ir ātrāka un efektīvāka.

Turklāt papildus pozitīvajai ietekmei uz klimatu mēs saskatījām arī iespēju sniegt labumu vietējai kopienai.

Kā jūs varat garantēt, ka jūsu CO₂ ir klimatpozitīvs?

Mēs garantējam, ka mūsu oglekļa dioksīds ir klimatpozitīvs, jo:

 • mēs ievērojam pasaulē vienīgo neatkarīgo klimata neitralitātes standartu – ISO 14021 – un sadarbojamies ar neatkarīgu, pieredzējušu konsultantu U&We, lai veiktu produkta ietekmes uz vidi analīzi un ziņotu rezultātus;
 • mēs esam pasūtījuši KPMG veikt neatkarīgu pētījumu, lai pārbaudītu mūsu datu apkopošanu un aprēķinus;
 • sadarbojoties ar konsultatīvo uzņēmumu Zeromission, mēs esam identificējuši piemērotus pasākumus, kuru mērķis ir kompensēt produkta radītās emisijas, un ar PlantVivo starpniecību esam izvēlējušies ieguldīt Nikaragvā notiekošā sertificētā koku stādīšanas projektā Taking Root. Tā kā produkta dzīves cikla laikā tiek neitralizēts 110% produkta emisiju, produkts ir klimatpozitīvs.

Kādēļ zaļais oglekļa dioksīds jums ir tik svarīgs?

Arvien vairāk no mums apzinās problēmas, kas saistītas ar vienreizējās lietošanas plastmasas izmantošanu; tai ir negatīva ietekme dažādās jomās, piemēram, pasaules okeānu piesārņojums un ilgtermiņa sekas uz faunu un floru. Laika gaitā ir noskaidrojies, ka gāzēta ūdens izmantošana mājās nozīmē daudz mazāku vienreizlietojamu plastmasas pudeļu iegādes daudzumu, kas attiecīgi samazina transportēšanas apjomu un ietaupa naudu.

Mēs vēlējāmies spert vēl vienu soli tālāk un apsteigt mūsu konkurentus, piedāvājot patērētājiem klimatpozitīvu oglekļa dioksīdu.

Mūsu iesaistīšanās Taking Root projektā nozīmē, ka, stādot kokus, mēs ar uzviju kompensējam produktu ražošanas procesā radušās emisijas. Stādot kokus, kas augšanas laikā piesaista oglekļa dioksīdu no atmosfēras, mēs neitralizējam 110% no savos ražošanas procesos radītajām emisijām un tādējādi veicinām pozitīvu ietekmi uz klimatu. Tas nozīmē, ka mūsu produktu var klasificēt kā klimatpozitīvu.

CO2 fakti

Kas ir CO2?

Oglekļa dioksīds (CO2) ir bioloģiski ārkārtīgi nozīmīgs, un tam ir svarīga loma Zemes klimatā.

Oglekļa dioksīds veidojas organismā un tiek izvadīts elpojot. Dabā augi fotosintēzes ceļā pārvērš oglekļa dioksīdu ūdenī un cukuros. Tas, ko nevar uzglabāt, atkal tiek pārveidots, visbiežāk par celulozi, cieti un taukiem.

Normālos apstākļos pastāv nosacīts līdzsvars starp oglekļa dioksīdu, kas izdalās elpojot un degšanas procesos, un to, kas tiek pārveidots fotosintēzē. Sadedzinot fosilo kurināmo, līdzsvars tiek izjaukts un veidojas siltumnīcefekta gāzes, kas veicina globālo sasilšanu un rada Zemes ekosistēmas traucējumus.

Normālā temperatūrā oglekļa dioksīds ir bez smaržas un bezkrāsains. Zemā temperatūrā gāze maina agregātstāvokli, kļūstot par tā dēvēto oglekļa sniegu jeb sauso ledu. Normāla spiediena apstākļos sausais ledus sublimējas gāzveida stāvoklī. Oglekļa dioksīds viegli šķīst ūdenī, veidojot ūdens šķīdumu, kas satur vāju skābi, ogļskābi, H2CO3. Fermentējošo līdzekļu darbības rezultātā rodas oglekļa dioksīds, kas ceptos izstrādājumos veido mazus gāzes burbulīšus. Kā konservantu oglekļa dioksīdu apzīmē ar E numuru E 290.

Kādās jomās izmanto CO2?

Oglekļa dioksīds (CO2) tiek plaši izmantots daudzos rūpnieciskos pielietojumos. Oglekļa dioksīds tiek izmantots daudzās dažādās nozarēs, kur tas atbilst ļoti atšķirīgām prasībām.

Tālāk ir sniegti daži piemēri.

Gāzēšana jeb karbonizācija
Izmantojot oglekļa dioksīdu, tiek pagatavoti dzirkstošie bezalkoholiskie dzērieni. Gāze tiek ievadīta dzērienā un izšķīdināta šķidrumā, izmantojot augstu spiedienu. Atverot dzēriena iepakojumu, tiek atbrīvots spiediens, un no šķidruma izdalās oglekļa dioksīds un veidojas burbuļi.

Pārtikas produktu saldēšana
Pārtikas rūpniecībā oglekļa dioksīdu šķidrā vai gāzes veidā izmanto saldēšanai, ātrsaldēšanai un saldēšanai transportēšanas laikā. Cietā stāvoklī oglekļa dioksīdu dēvē par oglekļa sniegu jeb sauso ledu.

Ugunsdzēsības aparāti
Inertās oglekļa dioksīda īpašības padara to ideāli piemērotu lietošanai ugunsdzēsības aparātos. Oglekļa dioksīds dzēš uguni, atdzesējot un izspiežot gaisu.

Medicīna
Viena no daudzām oglekļa dioksīda izmantošanas jomām medicīnā ir artroskopijas operācijas. Oglekļa dioksīdu var pievienot arī skābeklim, lai stimulētu pacienta elpošanu.

Kādas darbības tiek veiktas CO2 uzpildes rūpnīcā?

AGA CO2 baloni tiek uzpildīti modernā Linde atkārtotas uzpildes rūpnīcā Igaunijā. Baloni tiek rūpīgi pārbaudīti, un regulāri tiek veikta tehniskā apkope saskaņā ar noteikumiem un standartiem. Tiek nomainīti drošības vārsti, tiek veiktas balonu noplūžu pārbaudes, un nolietotie tērauda baloni tiek apstrādāti ar smilšu strūklu un pārkrāsoti. Baloni, kuri neatbilst standartiem, tiek pilnībā izņemti no ekspluatācijas. Katru balonu pārbauda, lai nodrošinātu pareizu gāzes plūsmu, un vārstam uzstāda termiski sarūkošu plastmasas vāku.

CO2 izmantošana

Kas ir jāatceras, izmantojot CO2?

Rīkojoties ar oglekļa dioksīda baloniem, vienmēr ievērojiet piesardzību, kā arī ievērojiet uz baloniem sniegtos norādījumus:

 • Rīkojieties ar balonu uzmanīgi.
 • Aizsargājiet balonu pret pārmērīgu sasilšanu.
 • Uzglabājiet un transportējiet balonu ar piestiprinātu plastmasas aizsarguzmavu.
  Ugunsgrēka gadījumā pārvietojiet balonu drošā vietā.
 • Bērni nedrīkst rīkoties ar CO2 baloniem.

Visi AGA CO2 baloni, kuru uzpildi ir veicis uzņēmums Linde, tiek izgatavoti, lai atbilstu noteikumiem un prasībām attiecībā uz augstspiediena tvertnēm. Katrs balons ir aprīkots ar drošības vārstu (pārrāvuma disks), kas ugunsgrēka gadījumā saplīst un tādējādi oglekļa dioksīds izplūst.

Oglekļa dioksīds nav indīga gāze, taču ar oglekļa dioksīdu ir jārīkojas piesardzīgi, jo tas izspiež gaisā esošo skābekli. Zema oglekļa dioksīda koncentrācija var izraisīt asinsrites traucējumus, savukārt augsta koncentrācija var izraisīt bezsamaņu.

Lietošana

Vai jums ir problēmas ar gāzēto ūdeni?

Šeit ir uzskaitītas tipiskākās problēmas, kas var rasties mūsu klientiem gāzētā ūdens aparāta izmantošanas laikā.

 • Gāzes daudzums ūdenī pamazām samazinās.
  Jūsu gāzes balons ir tukšs, tāpēc jums tas ir jāmaina, vai arī jūsu gāzes balons ir pārāk auksts, tāpēc jums jāpagaida, kamēr balons sasilst. Gāzes balonu drīkst izmantot tikai istabas temperatūrā. Pēc transportēšanas un biežas lietošanas balons var kļūt auksts un tādējādi var samazināties tā darbības efektivitāte. Nepieskarties balonam, ja tas ir pārklāts ar ledu.
 • Noliešanas paplāte ātri piepildās ar ūdeni.
  Pudelē ir pārāk daudz ūdens,; atcerieties, ka pudeles nedrīkst piepildīt virs maksimālā tilpuma atzīmes.
 • Gāzes daudzums ūdenī ir mazs, bet gāzes patēriņš ir liels.
  Balona paplāksne uz balona turētāja vai nu nav, vai tai ir noplūdes. Nomainiet paplāksni; jūs varat pasūtīt jaunas mūsu klientu apkalpošanas centrā.

Kas ir svarīgākais, par ko nedrīkst aizmirst, gāzējot ūdeni?

Rīkojoties ar oglekļa dioksīda baloniem, vienmēr ievērojiet piesardzību, kā arī ievērojiet uz baloniem sniegtos norādījumus:

 • Rīkoties ar balonu uzmanīgi
 • Aizsargāt balonu pret pārmērīgu sasilšanu
 • Uzglabāt un transportēt balonu ar piestiprinātu plastmasas aizsarguzmavu
 • Ugunsgrēka gadījumā nogādāt balonu drošā vietā
 • Bērni nedrīkst rīkoties ar CO2 baloniem.

Visi AGA CO2 baloni, kuru uzpildi ir veicis uzņēmums Linde, tiek izgatavoti, lai atbilstu noteikumiem un prasībām attiecībā uz augstspiediena tvertnēm. Katrs balons ir aprīkots ar drošības vārstu (pārrāvuma disks), kas ugunsgrēka gadījumā saplīst un tādējādi oglekļa dioksīds izplūst.

Oglekļa dioksīds nav indīga gāze, taču ar oglekļa dioksīdu ir jārīkojas uzmanīgi, jo tas izspiež gaisā esošo skābekli. Zema oglekļa dioksīda koncentrācija var izraisīt asinsrites traucējumus, savukārt augsta koncentrācija var izraisīt bezsamaņu.

Kā tīrīt gāzētā ūdens aparātus un ūdens pudeles?

 • Lai notīrītu gāzētā ūdens aparātu, noslaukiet to ar mitru drānu. Var izmantot arī maigu tīrīšanas līdzekli.
 • Notīriet ūdens pudeles siltā ūdenī ar maigu mazgāšanas līdzekli un rūpīgi noskalojiet. Uzglabājot tukšas pudeles, vāciņiem ir jābūt noņemtiem.
 • Nekad nemazgājiet ūdens pudeles trauku mazgājamā mašīnā. Ūdens pudeles var tikai izturēt maksimālo ūdens temperatūru 40 °C.
 • Nekad neizmantojiet šķīdinātājus vai agresīvus tīrīšanas līdzekļus.